Mind Map 2021Jak si splnit svoje novoroční předsevzetí

 • Blíží se konec roku, který nám přinesl mnoho neznámého a nového, museli jsme spoustu věcí, na které jsme byli zvyklí, dělat jinak…
 • Blíží se nový rok a my můžeme začít třeba to, co jsme v roce minulém nestihli, nedokončili, nebo ani nezačali. Můžeme si dát předsevzetí, stanovit si cíl a prvního ledna jít do akce.

Co je „Novoroční předsevzetí“? Pro mnoho lidí spíš jen ta slova. Ano, dám si předsevzetí. Chci si vyřešit nějaký problém. Chci na sobě něco zlepšit. Chci být dokonalejší. Abychom však slova zrealizovali, musíme pro to něco sami udělat.

V úvodním obrázku se můžete inspirovat myšlenkovou mapou pro rok 2021. Jsou v ní tipy na oblasti, které je fajn si kontrolovat a případně zlepšovat.

Jaká novoroční předsevzetí si dáváme?

Od 1. ledna chci přestat:

 • kouřit – ANO, je to reálné
 • chodit večer do ledničky – ANO, to jde (snadno) splnit
 • sedět u televize – ANO, to je zaručeně reálné a lze splnit

Od 1. ledna chci:

 • běhat a přihlásím se na maraton, ať mám pořádný cíl – NE! maraton je pro netrénovaného člověka nebezpečný. Jestli ho chcete někdy uběhnout, začněte trénovat od nuly, pomalu a pravidelně.
 • chodit každý den cvičit do fitka, protože je to prý nejúčinnější na zhubnutí – ANO i NE, choďte, ale ne každý den a zátěž zvyšujte velmi pozvolna.
 • držet přísnou dietu, abych rychle shodil (a) všechna kila z Vánoc – NE, diety nejsou dobré, mnohem lepší je třeba snížit o trochu příjem jídla a nejíst večer, ale důležité je k tomu se hýbat. Jinak budete mít zhublé povislé tělo a stejně nebudete spokojení.
 • se otužovat, protože teď v lednu je největší zima a otužilci mají přece sezónu – NE, je to nebezpečné. Otužování se musí také trénovat, začínat na jaře nebo velmi pozvolna, kdy si budete postupně zvykat. Může to trvat i více let, než se odvážíte si v lednu vysekat díru v ledu a zaplavat si…

Novoroční předsevzetí

Je dobrým startem pro změnu. Ale splnění takového předsevzetí má jeden háček.
Nestačí si ho pouze dát a čekat.
Je důležité za ním jít a splnit ho. Pro splnění i velmi obtížného cíle, který si můžete dát na Nový rok, je důležité, abyste byli o jeho přínosu přesvědčeni. Abyste věřili a měli motivaci, že když splníte cíl, bude to mít vytoužený efekt.
Splním svůj cíl – vyřeším si svůj problém a budu mít výsledek .

Ke splnění předsevzetí nebo cíle je důležité být vytrvalý a nevzdávat se při prvních problémech, což znamená mít pevnou vůli. 

Člověk se musí sám přičinit o to, aby svého cíle dosáhnul. Tím, že bude čekat, tvářit se posmutněle a vymlouvat se (sám sobě), proč něco nejde, tím se svého cíle nikdy nedočká.

„Motivace je to, díky čemu začnete. Zvyk je to, díky čemu v tom budete pokračovat.“

Stalo se vám už někdy, že jste svoje předsevzetí nesplnili? Jak na to, aby se to neopakovalo? 

Dobrou cestou je cvičit si svou vůli. Ta se dá totiž natrénovat.
Vůli lze cvičit stejně jako svaly. 

Stačí jen jedno – člověk se musí snažit a chtít to dokázat.

1. Vytvořte si zvyk

Když jsme na nějakou činnost zvyklí, nemusíme se k ní nutit. Děláme to automaticky.

Například ráno, když vstanete, vyčistíte si zuby. Nemusíte se motivovat a přemlouvat. Máte v sobě vypěstovaný zvyk. Vychovali vás k tomu rodiče.

Každé překonání sama sebe posiluje naši vůli.

2. Začněte mini-zvykem

Když si chcete vypěstovat nový zvyk, dávejte si maličké cíle – mini cíle a také termín jejich splnění. Zapište si oba údaje do deníku (nebo na kus papíru, do kalendáře, do počítače…)
K vytvoření zvyku je potřeba přibližně 21 dní.

Během této doby svůj cíl nezvyšujte!

Po splnění prvního cíle si další cíl zvyšte a opět zapište i s počátečním datem.

Takto postupujte a pomalými kroky se budete dostávat dopředu.

Velmi důležitým průvodním jevem této metody je, že cítíte radost ze splnění svého mini-cíle, cítíte se být úspěšní a  spokojení a to vás motivuje jít dál. Začalo vás to bavit. A vaše tělo si už začalo zvykat.

 

Plnit svůj cíl začněte hned, neodkládejte to ani o den. Neříkejte „chci začít“, říkejte „ZAČNU.“

Když jste už čekali až na Nový rok se svým předsevzetím, opravdu začněte hned.

Vytváříme si zvyk, který vede k tomu, abychom si letošní předsevzetí opravdu splnili!

3. Nestanovujte si velké cíle

To si může dovolit třeba člověk, co silnou vůli má. Pro lidi, kteří svou silnou vůli teprve budují, platí, že k velkým změnám vedou malé krůčky.

Představte si situaci, že jeden odhodlaný muž (či žena) se pustí s velkou vervou do cvičení, protože si dal (a) novoroční předsevzetí zlepšit si fyzičku a zhubnout o x kg za měsíc. Koupí si permanentku, chodí cvičit několikrát týdně, ve fitku stráví mnoho hodin – ale zanedlouho toho zase nechá.
Proč? Kde je ta příčina?

Vysvětlení není  složité – on (ona) si zvolili nepřiměřeně velkou zátěž (skokem) pro své tělo. Dokonce není vyjímkou, že v takových případech začíná něco na netrénovaném těle bolet. O radosti z pohybu nemůže být ani řeč.
Takto skončí nemalá část všech novoročních předsevzetí…

Čím více budeme naši vůli trénovat, tím silnější bude a tím odolnější se stane proti vyčerpání.

4. Zaznamenávejte si své výkony

Překážkou mnoha lidí je, že na plnění svého předsevzetí a utváření nových návyků prostě zapomínají.

  • Jednoduchým řešením je napsat si poznámky na papír. Napsaný lístek nebo si dejte na viditelné místo, abyste ho stále vnímali a připomínali si, že máte „něco“ udělat. Nejlépe tam, kudy doma chodíte nejčastěji. Třeba na ledničku, nad počítač, do obýváku…

Váš mozek totiž bude registrovat „tento“ lístek, a protože ví, co je na něm napsané, nestane se vám, že zapomenete.

  • Můžete také používat nějakou sportovní aplikaci, kterých je ke stažení do mobilu spousty. Tam budete mít rozebrané své výkony tak podrobně, že vás to samotné překvapí a věřte, že i namotivuje.

Jestliže žádnou aplikaci nemáte, zkuste třeba MapMyRun, kterou používám ráda.

 

Silnější vůle vede také k větší spokojenosti. Pokud se vám podaří svou vůlí zvládnout víc, aktivují se vám v mozku centra odměn a budete zažívat pozitivní emoce.

 

 

Bohužel ten, kdo stále odkládá své úkoly a tím prokrastinuje, je nespokojený, má výčitky a propadá stresu.

 

Lidé s větší vůlí snáze překonávají překážky, mají úspěšnější vztahy, lepší pracovní výsledky, jsou dlouhodobě zdravější. To se asi hodí každému.

Výsledkem vašeho snažení by měl být váš letošní novoroční cíl, který jste vyjádřili svým předsevzetím.
Odteď máte všechno ve svých rukou.

Přeji vám, ať se vám vaše novoroční předsevzetí v novém roce podaří splnit a buďte zdraví a šťastní!

Autor: Zdeňka Suchánková

"Běhání a jogging je mou dlouholetou velkou vášní. Nasbírala jsem spoustu zkušeností i vychytávek a napsala jsem pro vás e-book Jak začít běhat v každém věku, který si můžete stáhnout zdarma a začít běhat. Poradím vám, kde vzít motivaci a jak se stát z neběžce běžcem a tím si dokonale vyčistit hlavu od stresu, ušetřit peníze za sportovní potřeby a být stále fit."

Můj příběh si přečtěte zde>>

Jeden komentář u “”

 1. Ahoj Zdeňko,
  jdu do toho! A hned na Nový rok. Namísto každoroční kocoviny novoroční vycházka! Mám k tomu motivaci navíc, chci totiž vyzkoušet nové hole na nordic walking. Už se těším. Pro začátek to bude tradiční vycházka na Babí lom, asi patnáctikilometrový pohodový výšlap, a kdo ví, třeba se dostane i na ten maraton. V mém věku už asi jen chodecký, ale i tak. Každopádně díky za motivaci po celý uplynulý rok, sleduji Tvoje stránky a čekám, jaké nové nápady přineseš do toho příštího.
  Tak ať jsme zdraví, negativní a tudíž pozitivní a ať nám to běhá a šlape!
  Veselého Silvestra a krásný nový rok.
  Jirka (chodec) skoro 63

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *